CYCLAMEN HEDERIFOLIUM Aiton – brambořík břečťanolistý / cyklámen neapolský

Syn.: Cyclamen neapolitanum Ten., Cyclaminus neapolitana (Ten.) Asch., Cyclamen autumnale Boos, Cyclamen romanum Griseb., Cyclamen linearifolium DC.
Čeleď: Primulaceae – prvosenkovité

Cyclamen hederifolium

Rozšíření: Středozemí, od jižní Francie přes Itálii a Balkánský poloostrov až po západní Turecko. U nás se vysazuje v zahradách.

Ekologie: Ve své domovině roste ve světlých listnatých lesích a křovinách.

Cyclamen hederifolium

Popis: Hlíznatá bylina. Řapíkaté listy s výraznou stříbřitou kresbou se objevují současně s květy koncem léta a na podzim, zatahují koncem jara. Květy vyrůstají jednotlivě, koruna má krátkou trubkou a nazpět otočené cípy, obvykle je růžová, ale i bílá. Plodem je tobolka. Po odkvětu se stvoly se semeníky spirálovitě stáčejí k zemi.

Záměny: Na rozdíl od našeho domácího bramboříku nachového (Cyclamen purpurascens) jeho květy nevoní a na každém korunním lístku se nachází ouškatý výrůstek. List vzdáleně připomíná list břečťanu, na rubu je zelený.

Využití: Oblíbená zahradní rostlina. Hlízy se sázejí hlouběji, než je zvykem u našeho domácího druhu. V kultuře se občas objevuje i bělokvětá varieta Cyclamen hederifolium var. album.

Ohrožení a ochrana: Brambořík břečťanolistý (stejně jako další botanické druhy tohoto rodu) je zahrnut do mezinárodní úmluvy o ochraně ohrožených druhů CITES.

Cyclamen hederifolium
Cyclamen hederifoliumCyclamen hederifolium
Cyclamen hederifoliumCyclamen hederifolium

Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 4. 10. 2003 (Česko, Brno, kultura) a Naďa Gutzerová, dne 5. 10. 2011 (Chorvatsko, Skadinski buk).